نان حلقوی

مواد لازم برای 8 عدد نان

خمیر مایه خشک: 2 قاشق چای خوری
شکر: 1 قاشق و نیم غذاخوری
آب:1 و یک چهارم فنجان
آرد نان: 3 و یک چهارم فنجان
نمک: 1 قاشق و نیم چایخوری

 

طرز پخت

مرحله 1 - شکر و خمیر مایه خشک را روی یک نصف فنجان آب در داخل یک کاسه پاشیده و 5 دقیقه صبر کنید و سپس هم بزنید تا کاملا حل شود. نمک و آرد را در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. یک گودال در وسط آرد ایجاد کنید و مخلوط خمیر مایه را در داخل آن بریزید.

مرحله 2 - نصف آب باقی مانده را نیز به داخل گودال ریخته و همه را کاملا با هم مخلوط کنید. برای تهیه یک خمیر نسبتا سفت و نمناک اگر آب نیاز داشتید اضافه کنید.

مرحله 3 - خمیر را ورز دهید تا لاستیکی و نرم شود. برای کار کردن راحت تر از آرد اضافی می توانید استفاده کنید. بهرحال خمیر شما باید سفت و محکم به نظر بیاید.

مرحله 4 - خمیر را در یک کاسه ای که کمی آنرا چرب کرده اید قرار داده و آن را بچرخوانید. روی کاسه را پوشانده و به مدت یک ساعت کنار گذارید تا خمیر دو برابر اندازه فعلی شود. سپس خمیر را کمی مشت و مال داده و اجازه دهید 10 دقیقه دیگر به همین حالت بماند.

 

 

مرحله 5 - خمیر را به هشت قسمت مساوی برش دهید و هر تکه را به شکل یک توپ درآورید. سپس انگشت خود را آردی کرده و یک سوراخ در مرکز توپ ها ایجاد کنید.

 

 

مرحله 6 - سوراخ ایجاد شده را با کمک انگشت گشاد کرده بگونه ای که باندازه یک سوم قطر کل خمیر شود.

مرحله 7 - خمیر ها را اکنون روی یک کاغذ روغنی چیده و یک کاسه یا هر ظرف مناسبی را روی آن گذاشته و 10 دقیقه صبر کنید.

مرحله 8 - درون یک تابه بزرگ یا کاسه بزرگ آب را جوش آورده و حرارت را کم کرده تا آرام بجوشد. سپس 3 تا 3 تا خمیر ها را درون آب جوش گذاشته و بعد از اینکه خمیر به سطح آب آمد اجازه دهید که 1 دقیقه بپزد، سپس خمیر را برای یک بار پشت و رو کرده تا یک دقیقه دیگر بپزد. سپس نان ها را از داخل آب به روی یک توری منتقل کرده تا آبکش شود.

 

 

مرحله 9 - نان ها را بعد از آبکشی روی یک کاغذ روغنی در داخل سینی فر چیده و درون فر از پیش گرم شده با درجه حرارت 220 درجه سانتیگراد قرار داده تا به مدت 20 دقیقه بپزد تا طلایی رنگ شود. سپس از فر خارج کرده و اجازه دهید سرد شود.

 

 

/ 1 نظر / 16 بازدید
tik2music

سلام دوست عزیز وبلاگ بسیار زیبایی داری. خوشحال میشم از سایت منم دیدن کنید آی دی یاهوی من : tik2music http://www.tik2music.org